Josef Šalin

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Šalin.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Stalin-reznik.JPG
Josef Šalin
Biografické informace
Pohlaví Muž
Narozen 1. Dubna 1865
Úmrtí 17. Ledna 1945
Národnost Moravská
Tituly Ing.
Povolání Císař, diktátor, vynálezce

Josef Šalin byl Brněnský diktátor a císař Svaté Říše České mezi roky 1921-1945. Kromě schopného vojevůdce byl Šalin i výtečný elektrický inženýr a vynálezce. Mezi jeho objevy a vynálezy patří mimo jiné šalina, elektrický kartáček na zuby a elektrickoá bicí souprava.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Šalin se narodil do bohaté rodiny v Brně v roce 1865. Od svých 3 let prokazoval známky vysoké inteligence. Kolem páté třídy přeskočil zbytek základní školy a přestoupil rovnou na střední. Ani tam nevydržel dlouho, poněvadž na vysokou školu začal chodit v pouhých 13 letech. V průběhu vysoké začal věnovat vymýšlením vynálezů (a jejich následným prodejem.) Zatím se přesné neví o jaké vynálezy se jednalo, ale ve školní kronice je jasně psáno:

"...ale nejvíc nás udivuje Pepa Šalinů. Je mu jenom čtrnáct, známky má samý jedničky - i když skoro nechodí do školy - a ještě se stíhá živit vynalézáním."

Když dosáhl Šalin dospělosti, měl peněz až do důchodu. Ale místo otálení se rozhodl zařídit si dílnu a s podobně úspěšným spolužákem Františkem Křižíkem založit firmu Křižík & Šalin. Mezitím co Šalin vynalézal, Křižík se staral o marketing a dobrou image. Začali pomalu a klidně, ale ambiciózní marketingové taktiky Františka Křižíka je vyšvihly na pozici nejžádanějších výrobců elektrických zařízení - a nejen v Česku, jejich služby poskytovali i na tehdejším Slovensku a v některých oblastech Rakouska. Toto období by se dalo považovat za vrch Šalinovy kariéry.

S postupem času se mezi spolumajitely firmy se začaly objevovat spory a hádky. Tento nesoulad vedl k nechtěnému odstupu Šalina od firmy v roce 1890. Pár let se Šalin pokoušel o sólo kariéru, jenže ta tragicky selhala. Když se dozvěděl, že si Křižík všechny jeho vynálezy, včetně obloukové lampy a šaliny, rozhodl se vynalézání pověsit na hřebík. Místo toho se pustil do politiky. Roku 1901 se stal jedním z představitelů a ambasadorů Čech a Moravy. V této pozici přečkal první světovou válku. Vydržel jako ambasador dobrých 20 let, až do roku 1921, kdy byl jmenován nejen císařem Svaté Říše České, ale byla mu svěřena absolutní vláda nad celou zemí. Jako diktátor nebyl Šalin moc krutý ani neschopný. Naopak, pod jeho vládou Česko přímo vzkvétalo.

Během druhé světové války zkoušel odolat nátlaku Německých vojsk, ale ne vše se mu mohlo povést. Byl zastřelen ve svém automobilu roku 1945 v Praze.